Podwójna rocznica rewolucji śmieciowej
Pomimo upływu roku od wdrożenia nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi rewolucji śmieciowej nie można uznać za zakończoną – ocenia prawnik.
Maciej Kiełbus
Dokładnie 1 lipca br. mijają trzy lata od uchwalenia przez Sejm nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która zainicjowała tzw. rewolucję śmieciową. Jednocześnie w tym samym dniu przypada pierwsza rocznica wdrożenia w większości polskich gmin nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, co bez wątpienia uznać należy za najważniejsze wydarzenie upływającej VI kadencji samorządu terytorialnego szczebla gminnego.
Diametralna zmiana
Nowe rozwiązania prawne miały przede wszystkim na celu uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi (w tym całkowite wyeliminowanie nielegalnych składowisk odpadów) oraz zmniejszenie ilości odpadów komunalnych kierowanych na składowiska odpadów. Osiągnięciu tych celów miała służyć diametralna zmiana „systemu odpadowego" oraz wynikające z niej przeobrażenie pozycji gminy w tym systemie. Gmina i jej organy stały się bowiem elementem centralnym odpowiedzialnym m.in. za stworzenie lokalnych podstaw prawnych nowego systemu, wybór w trybie przetargu operatora zajmującego się odbiorem odpadów komunalnych oraz pobór opłaty za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta