Nie ma przepisu, ale szef zażąda potwierdzenia
Pracodawca musi dać ciężarnej wolne od zadań na czas badania lekarskiego. Niekiedy będzie się domagał zaświadczenia, że nie można go było zrobić poza godzinami jej obowiązków.
Ciężarna prosi przełożonego o udzielenie jej zwolnienia od pracy na czas udziału w badaniu lekarskim. Czy zatrudniający ma bezwzględny obowiązek uwzględnienia tej prośby? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników.
I wariant
założenie: badanie lekarskie nie pozostaje w związku z odmiennym stanem pracownicy.
Pracodawca może, ale nie musi przystać na jej wniosek. Jeżeli zgodzi się na wyjście pracownicy z firmy, za czas tej absencji – w braku odmiennych regulacji u zatrudniającego – nie będzie przysługiwać jej prawo do pensji. Uposażenie należy się jedynie za pracę wykonaną. Za czas, w którym etatowiec nie realizuje obowiązków służbowych, zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wtedy, gdy prawo pracy tak stanowi. A w tym przypadku to nie zachodzi (art. 80 k.p.).
II wariant
założenie: badanie lekarskie pozostaje w związku z ciążą pracownicy, ale może być wykonane poza godzinami pracy. Jak w I wariancie.
III wariant
założenie: badanie lekarskie pozostaje w związku z ciążą pracownicy, ale poddanie się mu wynika wyłącznie z woli podwładnej. Jak w I i II wariancie.
IV wariant
założenie: badanie lekarskie pozostaje w związku z ciążą pracownicy, a konieczność poddania się mu wynika z zaleceń medyka i nie może być ono przeprowadzone poza godzinami pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta