Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma przepisu, ale szef zażąda potwierdzenia

09 lipca 2014 | Dobra Firma | Anna Borysewicz

Pracodawca musi dać ciężarnej wolne od zadań na czas badania lekarskiego. Niekiedy będzie się domagał zaświadczenia, że nie można go 
było zrobić poza godzinami jej obowiązków.

Ciężarna prosi przełożonego o udzielenie jej zwolnienia od pracy na czas udziału w badaniu lekarskim. Czy zatrudniający ma bezwzględny obowiązek uwzględnienia tej prośby? Odpowiedź na to pytanie zależy od kilku czynników.

I wariant

założenie: badanie lekarskie nie pozostaje w związku z odmiennym stanem pracownicy.

Pracodawca może, ale nie musi przystać na jej wniosek. Jeżeli zgodzi się na wyjście pracownicy z firmy, za czas tej absencji – w braku odmiennych regulacji u zatrudniającego – nie będzie przysługiwać jej prawo do pensji. Uposażenie należy się jedynie za pracę wykonaną. Za czas, w którym etatowiec nie realizuje obowiązków służbowych, zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wtedy, gdy prawo pracy tak stanowi. A w tym przypadku to nie zachodzi (art. 80 k.p.).

II wariant

założenie: badanie lekarskie pozostaje w związku z ciążą pracownicy, ale może być wykonane poza godzinami pracy. Jak w I wariancie.

III wariant

założenie: badanie lekarskie pozostaje w związku z ciążą pracownicy, ale poddanie się mu wynika wyłącznie z woli podwładnej. Jak w I i II wariancie.

IV wariant

założenie: badanie lekarskie pozostaje w związku z ciążą pracownicy, a konieczność poddania się mu wynika z zaleceń medyka i nie może być ono przeprowadzone poza godzinami pracy....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9884

Wydanie: 9884

Spis treści
Zamów abonament