Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wierni wyborcy Platformy

09 lipca 2014 | Rzecz o polityce | Paweł Majewski
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa

Wyniki w starciu z mitami

Badania przeprowadzane już po majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego dają odpowiedź na wiele pytań, które do tej pory rozgrzewały debatę publiczną.

Wybory zweryfikowały tezy publicystów i deklaracje polityków. Dzięki temu obraz sceny politycznej przed jesiennym starciem w wyborach samorządowych i przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi jest znacznie jaśniejszy.

To PO ma najwierniejszy elektorat. Przed wyborami panowało przekonanie, że niska frekwencja będzie działać na korzyść PiS, bo ta partia ma najbardziej zdyscyplinowanych wyborców. Przeczy temu badanie, w którym CBOS sprawdził, kiedy wyborcy podjęli decyzję o tym, na kogo zagłosują.

Wynika z niego, że z roku na rok spada liczba osób, które tego typu decyzję podejmują w ostatniej chwili. O ile podczas pierwszych eurowyborów w Polsce (2004 r.) w dniu głosowania taką decyzję podjęło 27 proc. ankietowanych, a pięć lat później 21 proc., o tyle w tym roku takiej odpowiedzi udzieliło 19 proc. badanych. 54 proc. z nich swoje preferencje miało wcześniej niż dwa tygodnie przed wyborami. Dla porównania przed dziesięcioma laty tak zdecydowanych przed decydującą fazą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9884

Wydanie: 9884

Spis treści
Zamów abonament