Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na czym może polegać cesja z umowy ubezpieczenia

08 września 2014 | Prawo i praktyka | Paweł Sikora

FINANSE | Zaciągnięcie przez przedsiębiorcę kredytu bankowego zobowiązuje do złożenia odpowiedniego zabezpieczenia. Bank musi mieć pewność, że gdyby kredyt przestał być spłacany, odzyska pożyczone pieniądze.

Zabezpieczeniem mogą być wolne od obciążeń, czyli niebędące zabezpieczeniem innych długów, składniki majątku. Banki wolą zabezpieczenia cechujące się dużą pewnością np. hipoteki na nieruchomości, albo też płynnością – zabezpieczenia na lokacie bankowej czy na koncie powierniczym. W przypadku, gdy kredytobiorcą jest osoba fizyczna prowadząca jednoosobowo działalność gospodarczą, konieczne jest również zawarcie umowy ubezpieczenia na życie. Bank nie zawsze może przecież liczyć na przejęcie i spłacenie długów przez spadkobierców.

W przypadku, gdy zabezpieczeniem są ruchomości bądź nieruchomości, bank nie tylko obciąży je na swoją rzecz odpowiednią umową, wpisem w księgach wieczystych czy w rejestrze zastawów, ale zażąda też zawarcia ubezpieczenia od ich utraty, np. kradzieży, zniszczenia. Jednocześnie bank przejmie prawo do ewentualnego odszkodowania. Takie przymusowe ubezpieczenie na rzecz banku nie jest przyjmowane przez kredytobiorcę z entuzjazmem. Często też z powodów kosztowych ogranicza się jego zakres do absolutnego minimum. Może to jednak stanowić punkt zapalny w przypadku zajścia zdarzenia ubezpieczeniowego i źle wpłynąć na relacje z bankiem, a tym samym na los kredytu.

Bank, zawierając umowę kredytową, nakazuje „ubezpieczenie zabezpieczenia", następnie na podstawie umowy cesji (przelewu wierzytelności) staje się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9935

Wydanie: 9935

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament