Różne oblicza powierzchni użytkowej
VAT | Firmy budowlane i remontowe mogą płacić niższy podatek, jeśli ich usługi dotyczą budownictwa mieszkaniowego, do którego zaliczają się lokale lub domy o określonym metrażu. Organy nie mogą się zdecydować, jak go liczyć.
Maciej Jurczyga
- Czy do limitu metrażu powierzchni uprawniającego do zastosowania stawki 8 proc. wlicza się powierzchnię takich pomieszczeń jak piwnica albo garaż? – pyta czytelnik.
Ustawa o VAT zezwala na stosowanie preferencyjnej stawki tego podatku w stosunku do czynności dotyczących tzw. budownictwa mieszkaniowego. Chodzi tutaj nie tylko o sprzedaż nieruchomości mieszkalnych, ale także ich budowę czy remont. Ustawodawca uzależnia stosowanie obniżonej stawki od rozmiaru powierzchni ich użytkowej, nie wskazując jednak, jak ją mierzyć.
Kiedy 8 proc.
Na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT obniżoną stawkę VAT 8 proc. stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części, zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym >patrz ramka.
W związku ze wskazanymi w ramce limitami powierzchni dla budownictwa mieszkaniowego, w art. 41 ust. 12c ustawy o VAT stwierdzono, że w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej te limity, stawkę 8 proc. stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (w pozostałym zakresie stosuje się stawkę podstawową 23 proc.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta