Przejrzyste procedury nominacyjne
Należy stworzyć ogólne standardy procedur wyborczych na ważne stanowiska państwowe – postuluje ekspert.
Grzegorz Wiaderek
Od blisko dziesięciu lat podejmowana jest w dyskursie publicznym kwestia przejrzystości i jakości procedur nominacyjnych na różne stanowiska w najwyższych organach sądowych i w organach ochrony prawnej. Istotnym impulsem dla tej debaty był program obywatelskiego monitoringu kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego realizowany od 2006 r. przez koalicję organizacji pozarządowych.
Część postulatów zgłaszanych w wyniku tego monitoringu została zrealizowana w projekcie nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym procedowanej obecnie w parlamencie. Organizacje pozarządowe angażowały się też w monitorowanie wyborów na stanowisko prokuratora generalnego, rzecznika praw obywatelskich czy generalnego inspektora danych osobowych. Spośród innych stanowisk o podobnym charakterze, które są obsadzane poprzez wybory dokonywane w parlamencie albo poprzez instytucje władzy wykonawczej, można wymienić: sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, rzecznika generalnego, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Biorąc więc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia i rekomendacje zgłaszane przez organizacje pozarządowe i środowiska prawnicze oraz przykłady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta