Tajwan przyjazny małym firmom
Gospodarka kraju wyraźnie zwolniła w ostatnich latach. Aby ją pobudzić, rząd robi to, co zawsze – mocno wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa.
Waldemar Grzegorczyk
Tajwan jest zaliczany do grona azjatyckich tygrysów. Teraz do tej grupy należy już cała gromadka krajów wschodnioazjatyckich, ale kiedy analitycy wymyślili to wpadające w ucho określenie, poza Tajwanem tygrysami były tylko Hongkong, Singapur i Korea Południowa.
Wszystkie imponowały niezwykle szybkim tempem wzrostu gospodarczego. Hongkong i Singapur wyrosły na centra handlu i finansów, natomiast Tajwan i Korea to potęgi zaawansowanej technologii.
Tajwańczycy do tej pory lubią się porównywać z Koreańczykami, ale przy wielu podobieństwach oba kraje dzieli zasadnicza różnica – o ile gospodarka Korei jest zdominowana przez wielkie koncerny, o tyle na Tajwanie 2/3 PKB wytwarzają małe i średnie firmy. Chiński duch przedsiębiorczości i skuteczne rządowe programy wsparcia sprawiły, że małe firmy mają przy tym ogromny udział w eksporcie i tworzeniu innowacji.
Po pierwsze eksport
Wyspa ma powierzchnię dziesięć razy mniejszą od Polski i jest prawie pozbawiona surowców naturalnych. Kiedy pod koniec lat 40. ub. wieku schronił się na niej uciekający przed zwycięskim pochodem komunistów rząd Republiki Chińskiej (to wciąż oficjalna nazwa Tajwanu), z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta