Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz więcej osób starszych

08 września 2014 | Rzecz o zdrowiu | Piotr Górski
Seniorzy już dzisiaj stanowią prawie 40 proc. pacjentów w szpitalach
źródło: 123RF
Seniorzy już dzisiaj stanowią prawie 40 proc. pacjentów w szpitalach

W 2060 roku połowa Polaków przekroczy 50. rok życia. To wyzwanie głównie dla służby zdrowia.

Starzejemy się w zastraszającym tempie. Według danych zaprezentowanych na Forum Ekonomicznym w Krynicy w 2035 r. aż jedna czwarta Polaków przekroczy 65. rok życia, a w 2060 r. – połowa z nas będzie miała więcej niż 50 lat.

Podczas dwóch paneli dyskusyjnych dotyczących polityki senioralnej, które odbyły się w Krynicy, ich uczestnicy próbowali zmierzyć się przede wszystkim z samą definicją seniora. Kto może być za niego uważany? Czy ten, który czuje się człowiekiem dojrzałym? Czy może ten, kto jest uzależniony od pomocy innej osoby? Demografowie określają tę grupę: „osoby powyżej 65. roku życia". Statystyki Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdzają tę granicę. Fundusz już dziś wydaje na leczenie takich osób ponad 35 proc. budżetu.

– Sytuację tę, jak się wydaje, zauważyli politycy – podkreśla prof. Bolesław Samoliński, założyciel Koalicji na rzecz Zdrowego Starzenia się. – Jesteśmy jedynym krajem w Europie, który utworzył w parlamencie stałą komisję do spraw polityki senioralnej.

Z medycznego punktu widzenia problem seniorów jest niezwykłym wyzwaniem. Po pierwsze, u starszych pacjentów mamy do czynienia z sytuacją, w której chorują one nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9935

Wydanie: 9935

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament