Co dzieje się po zrealizowaniu kontraktu
POSTĘPOWANIE. Jeśli umowa podstawowa zostaje wykonana lub wygasa w inny sposób, odpada również cel, w jakim zostało ustanowione zabezpieczenie.
Konstrukcja przelewu wierzytelności na zabezpieczenie (tzw. cesji fiducjarnej) cechuje się tymczasowością i subsydiarnością (ma charakter uzupełniający). Dotyczy to również ubezpieczeń. Przelew praw z umowy ubezpieczenia zabezpiecza jedynie umowę kredytową czy inne zobowiązanie mające podstawowe znaczenie dla stron. Jeśli umowa podstawowa zostaje wykonana lub wygasa w inny sposób, odpada również cel, w jakim zostało ustanowione zabezpieczenie. Aby jednak prawo do ubezpieczenia wróciło do ubezpieczającego, konieczne jest wykonanie dodatkowych czynności. Należy mianowicie dokonać cesji zwrotnej ubezpieczenia, tj. zawrzeć taką samą umowę przelewu, tyle że w drugą stronę. Powierniczy charakter przelewu na zabezpieczenie wyraża się między innymi w tym, że cesjonariusz (np. bank) zobowiązuje się dokonać cesji zwrotnej, o ile wykonana zostanie umowa podstawowa. Co ważne, cesją zwrotną nie jest zgoda na wypłatę odszkodowania do rąk ubezpieczonego (cedenta) w celu dokonania naprawy pojazdu czy usunięcia powstałych szkód.
Przykład
Pojazd ciężarowy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta