Nieleczony cukrzyk jest w pracy mniej wydajny
Nawet 12 miliardów kosztowała budżet w 2013 r. epidemia cukrzycy. Najnowszy raport Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i firmy Novo Nordisk po raz pierwszy uwzględnił spadek wydajności chorych w pracy.
Leczenie, zwolnienia lekarskie i renty to niejedyne koszty cukrzycy, która w Polsce dotyka nawet 3 milionów osób. Według raportu „Cukrzyca. Ukryta pandemia. Sytuacja w Polsce", jeśli dodać utratę produktywności osób z problemami diabetologicznymi, koszty wzrastają nawet do 12 miliardów. Chodzi głównie o cukrzycę typu 2, która stanowi 80–90 proc. wszystkich przypadków choroby.
Jeśli wziąć pod uwagę koszty przedwczesnych zgonów, łączne wydatki rosną do 9 mld zł. W scenariuszu uwzględniającym także koszty związane z prezenteizmem, czyli obniżoną wydajnością w pracy, rosną one o kolejne 3 mld zł – mówi dr n. med. Krzysztof Chlebus z Klinicznego Centrum Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GuMed), autor raportu.
Podczas gdy zwolnienia lekarskie z powodu cukrzycy w 2013 r. kosztowały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta