Organ odwoławczy też może powołać biegłego
PROCEDURY | Podatnik, który uzna, że organ pierwszej instancji nie zgromadził w sprawie pełnej dokumentacji, może złożyć wniosek o jej uzupełnienie. Ważne, aby wskazał, o jakie dowody chodzi i co mają potwierdzić.
Naczelnik urzędu skarbowego wydał decyzję określającą naszej spółce wysokość zobowiązania podatkowego. Od tej decyzji odwołaliśmy się i obecnie toczy się postępowanie odwoławcze. Zauważyliśmy jednak, że organ nie zebrał wszystkich dowodów. Czy możemy wskazać skarbówce, że pominęła ważny dla nas dowód? W jaki sposób to zrobić? – pyta czytelnik.
W toku postępowania odwoławczego podatnik ma prawo podejmować działania, które pozwolą mu przekonać fiskusa do swoich racji. Jedną z takich możliwości jest złożenie wniosku o uzupełnienie dowodów. Nawet jeśli w sprawie zostało już złożone odwołanie od decyzji wydanej w pierwszej instancji.
Z urzędu albo na żądanie
Zgodnie z art. 229 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa organ odwoławczy może przeprowadzić dodatkowe postępowanie w celu uzupełnienia dowodów i materiałów w sprawie albo zlecić przeprowadzenie tego postępowania organowi, który wydał decyzję. Może to zrobić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta