Nie ma składek, gdy firma już nie działa
Gdy przedsiębiorca przestaje prowadzić działalność gospodarczą, nie podlega już ubezpieczeniom społecznym. O zaprzestaniu tej aktywności decydują jednak okoliczności faktyczne, a nie wpis do ewidencji.
Osoby prowadzące firmę obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Wynika to z art. 6 ust. 1 pkt 5 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1442 ze zm.). Natomiast w myśl jej art. 13 pkt 4 obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu podlegają osoby prowadzące pozarolniczą działalność – od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania, z wyłączeniem okresu, na który jej wykonywanie zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.
Dla istnienia obowiązkowego ubezpieczenia społecznego przedsiębiorcy istotne znaczenie ma faktyczna działalność gospodarcza. Osoby prowadzące firmę muszą odprowadzać składki społeczne od dnia startu biznesu do czasu rzeczywistego zakończenia jego prowadzenia. Obligatoryjny charakter tego ubezpieczenia, które powstaje z mocy prawa, wyklucza jakikolwiek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta