Ile rodzajów działalności, tyle sprawozdań
BRANŻE | Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe wymogi sprawozdawcze dotyczące przedsiębiorstw energetycznych. Przepisy dotykają podstaw rachunkowości, a ich poziom ogólności spowodował sporo zamieszania w działach księgowych.
Temat zmienionych zasad sporządzania sprawozdań jest bardzo istotny dla każdego przedsiębiorstwa energetycznego. Spełnienie wymogów art. 44 prawa energetycznego wiąże się bowiem bezpośrednio z procesem zatwierdzania taryf – ważnego dla większości firm z sektora energetycznego. Główne wątpliwości co do praktycznego zastosowania art. 44 dotyczą przede wszystkim:
- formy sprawozdania finansowego zawierającego podział bilansu i rachunku zysków i strat;
- określenia działalności, na jakie należy podzielić sprawozdanie;
- zasad podziału pozycji sprawozdania finansowego;
- zakresu ujawnień w sprawozdaniu finansowym.
Problem jest nowy w Polsce, ale w Unii Europejskiej już nie. Z uwagi na to, że inne kraje unijne wcześniej wdrożyły wymagany dyrektywami unijnymi tzw. accounts unbundling (podział rachunkowości), pewna praktyka w tym zakresie już powstała. Wobec braku szczegółowych uregulowań krajowych należy zastanowić się, jak rozwiązania europejskie można zastosować w Polsce, nie zapominając o specyficznych dla nas zapisach w prawie energetycznym.
Trzeba np. pamiętać, że wspomniane dyrektywy unijne zawężają obowiązek podziału rachunkowości tylko do wybranych przedsiębiorstw energetycznych (np. dystrybucja i przesył energii elektrycznej lub gazu). Polskie regulacje dotyczą obecnie wszystkich przedsiębiorstw energetycznych....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta