Co wchodzi do wartości początkowej środka trwałego
KLASYFIKACJA | Ustalanie podstawy amortyzacji składników majątku w praktyce sprawia wiele problemów, mimo że definicję tej wielkości odnajdujemy zarówno w ustawie o rachunkowości, jak i w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości.
Ustawa o rachunkowości (dalej: uor) oraz MSR 16 „Rzeczowe aktywa trwałe" stanowią, że wartością początkową środka trwałego jest jego cena nabycia lub koszt wytworzenia. Jednak MSR 16 bardziej szczegółowo niż ustawa opisuje, co składa się na wartość początkową środka trwałego. Tymi wskazówkami mogą się kierować nie tylko jednostki stosujące MSR. Artykuł 10 ust. 3 uor dopuszcza stosowanie MSR w sprawach nieuregulowanych w ustawie, gdy brak jest w tym zakresie krajowego standardu.
W myśl ustawy o rachunkowości cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do użytkowania, w tym również niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy.
W podobny sposób cenę nabycia i koszt wytworzenia definiuje MSR 16: jest to kwota zapłaconych środków pieniężnych lub ich ekwiwalentów, lub wartość godziwa innych dóbr przekazanych z tytułu nabycia składnika aktywów w momencie jego nabycia lub wytworzenia.
Na cenę nabycia lub koszt wytworzenia pozycji rzeczowych aktywów trwałych składa się:
- cena zakupu, łącznie z cłami importowymi i niepodlegającymi odliczeniu podatkami od zakupu, pomniejszona o opusty handlowe i rabaty,
- wszystkie inne ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta