Przymusowy wykup bez PCC
ROZLICZENIA | Jeśli akcjonariusze większościowi chcą uzyskać pełną kontrolę nad spółką, mogą pozbyć się wspólników mniejszościowych. Służy temu instytucja squeeze out. Co ważne, nie powstaje wtedy obowiązek zapłaty podatku.
Marcin Szymankiewicz
Ustawa z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: ustawa o PCC) posługuje się zamkniętym katalogiem czynności cywilnoprawnych objętych tym podatkiem. Zamknięty katalog czynności cywilnoprawnych oznacza, że tylko i wyłącznie czynności wymienione w tym przepisie podlegają PCC (wyrok NSA z 15 lutego 2008 r., II FSK 1737/06; interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 28 grudnia 2011 r., IPTPB2/436-51/11-2/KK) >patrz ramka.
Procedura uregulowana w kodeksie
Przymusowy wykup akcji jest uregulowany w art. 418 kodeksu spółek handlowych.
Walne zgromadzenie może powziąć uchwałę o przymusowym wykupie akcji akcjonariuszy reprezentujących nie więcej niż 5 proc. kapitału zakładowego (akcjonariusze mniejszościowi) przez nie więcej niż pięciu akcjonariuszy, posiadających łącznie nie mniej niż 95 proc. kapitału zakładowego, z których każdy posiada nie mniej niż 5 proc. kapitału zakładowego. Uchwała wymaga większości 95 proc. głosów oddanych. Statut może przewidywać surowsze warunki powzięcia uchwały (art. 418 § zdanie pierwsze i drugie k.s.h.).
Procedura wykupu akcji składa się z kilku czynności faktycznych i prawnych przeprowadzanych z udziałem trzech podmiotów:
- spółki (zarządu spółki),
- akcjonariuszy mniejszościowych i
- akcjonariuszy większościowych ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta