Gdy prywatne auto staje się firmowym
PIT | Odsetki od kredytu na zakup środka trwałego do dnia oddania go do użytkowania wpływają na podstawę amortyzacji. Jednak nie w sytuacji, kiedy przedsiębiorca wprowadza do ewidencji kredytowany wcześniej składnik osobistego majątku.
Marcin Szymankiewicz
∑ We wrześniu 2011 r. nabyłem jako osoba prywatna samochód osobowy za 38 000 zł. Nadal mam fakturę potwierdzającą ten zakup. Pieniądze, za które nabyłem ten pojazd, w całości pochodziły z kredytu udzielonego na 30 miesięcy. Ostatnią ratę kredytu zapłaciłem w marcu 2014 r. W lipcu br. założyłem działalność gospodarczą i zamierzam wprowadzić ten samochód do ewidencji środków trwałych. Czy ustalając wartość początkową tego pojazdu, mogę uwzględnić wartość z faktury i zapłacone odsetki od kredytu bankowego? – pyta czytelnik.
Bardzo ważne w przedstawionym w pytaniu stanie faktycznym jest to, że czytelnik w dalszym ciągu dysponuje fakturą potwierdzającą nabycie pojazdu. Nie ma zatem podstaw, aby ustalać jego wartość początkową w drodze wyceny. Ta metoda jest stosowana tylko w wyjątkowych sytuacjach >patrz ramka.
Wartość początkową tego pojazdu należy zatem ustalić według zasad ogólnych dotyczących środków trwałych nabytych w drodze zakupu.
Za wartość początkową środków trwałych w razie odpłatnego nabycia uważa się cenę ich nabycia (zob. art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT). Z kolei...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta