Czy oddział musi prowadzić działalność w Polsce
Z WOKANDY. Sądy odmawiają prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupów realizowanych przez wyodrębnioną jednostkę zagranicznego podatnika, jeśli nabycia te służą wyłącznie świadczeniom na rzecz centrali.
W wyrokach z 15 lipca 2014 r. (I FSK 568/13, I FSK 301/13, I FSK 1291/13) Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że prawo do odliczenia VAT przez polski oddział zagranicznej spółki nie przysługuje w sytuacji, gdy oddział nie przeprowadza na terytorium Polski transakcji opodatkowanych VAT, lecz realizuje działania wyłącznie na rzecz centrali znajdującej się za granicą. Transakcje pomiędzy centralą a oddziałem nie są czynnościami opodatkowanymi VAT, a zatem zakupy dokonywane w związku z takimi transakcjami nie spełniają zdaniem NSA podstawowego warunku dla ich odliczenia, czyli związku ze sprzedażą opodatkowaną w Polsce.
Kształtująca się w ostatnim czasie linia orzecznicza wprowadza dodatkowy, choć niewynikający z przepisów, warunek dla odliczenia VAT przez polskie oddziały zagranicznych spółek – dokonanie przez oddział...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta