Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złoty: powrót zagranicznych inwestorów

18 stycznia 1997 | Ekonomia | ZK

Złoty: powrót zagranicznych inwestorów

Powrót inwestorów zagranicznych na polski rynek papierów skarbowych wzmocnił złotego. Zwiększył też aktywność banków, które podjęły grę spekulacyjną i dodatkowo wzmogły wyprzedaż walut. Presja na aprecjację złotego rosła przez 6 kolejnych sesji. Średnie odchylenie kursu rynkowego od centralnego osiągnęło w piątek 3, 83 proc. O tyle wyższą cenę złotego, wobec dolara i marki, ustalił rynek niż NBP na bazie bieżących notowań pięciu walut z "koszyka".

Ubiegły tydzień wyraźnie nasilił trend wyprzedaży walut. W ocenie dealerów, o podaży przesądzali inwestorzy zagraniczni oraz banki. Pierwsi na międzybankowym Foreksie wymieniali dolary i marki, aby pozyskać złote na zakup papierów skarbowych. Banki wyzbywały się walut na fali spekulacji oraz zmniejszania dewizowych zasobów. Zamienione na złote i ulokowane na krajowym rynku pieniężnym zapewniały im zdecydowanie wyższą rentowność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 970

Spis treści
Zamów abonament