Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O "testamencie" Ksawerego Pruszyńskiego

18 stycznia 1997 | Plus Minus | ER

O "testamencie" Ksawerego Pruszyńskiego

Edward Rożek

"Testament" Ksawerego Pruszyńskiego, który opublikował Pan w"Rzeczpospolitej" został 38 lat temu ogłoszony w wydanej w Stanach Zjednoczonych i Anglii mojej pracy "Allied Wartime Diplomacy: A pattern in Poland". Wksiążce dokumentowałem, w jaki sposób, w Teheranie i Jałcie, Polska została zdradzona przez Franklina Delano Roosevelta i Winstona Churchilla.

Brat Ksawerego, Mieczysław Pruszyński, dzielny, odznaczony wieloma bojowymi orderami oficer Polskich Sił Zbrojnych, który walczył w Tobruku, a później, jako lotnik, w Wielkiej Brytanii; autor książek i licznych artykułów, nie miał żadnych wątpliwości co do autentyczności "Testamentu". Dziękował mi natomiast za jego opublikowanie. Gdy byłem w Warszawie w 1990 roku, zaprosił mnie do siebie i ponownie wyraził swą wdzięczność. Zbędne chyba dodawać, że również synowie i córka Ksawerego byli mi szczególnie wdzięczni za ogłoszenie "Testamentu" ojca.

Jak Pan wspomniał w "Rzeczpospolitej", przy końcu wojny i potem mieliśmy z Ksawerym wspólne mieszkanie w Londynie. W swoich początkowych planach Ksawery nie brał pod uwagę powrotu do Polski; myślał o Kanadzie. Walczyliśmy przecież wspólnie z Kanadyjczykami od Normandii po Niemcy. Oni bardzo nas cenili;...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 970

Spis treści
Zamów abonament