Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwie rzeczywistości

18 stycznia 1997 | Nauka i Technika | ZK

Sapienti sat!

Dwie rzeczywistości

Czyżby dualizm miał podstawy biologiczne? Mamy dwa płuca, dwie nerki, dwoje oczu, dwie symetryczne połowy ciała i. .. dwie półkule mózgu odpowiadające za dwie odmienne interpretacje świata. Na to zjawisko zwrócono uwagę już w XIX wieku. I tak się zaczęło. Dziś wiemy z całą pewnością, że mamy jakby dwa mózgi połączone spoidłem, co daje nam całościowy obraz świata. Ale niezupełnie. Albowiem w przypadku poszczególnych osobników, w przypadku kultur i w przypadku etapów ewolucji myśli ludzkiej do głosu dochodzą często to jedna, to druga półkula mózgu.

Wykazano bowiem ponad wszelką wątpliwość, że poszczególne półkule mózgu różnią się między sobą strukturalnie i że są odpowiedzialne za różne rodzaje myślenia o świecie. Wielkie zasługi ma tu Amerykanin R. W. Sperry, który za badania nad półkulami mózgu otrzymał Nagrodę Nobla....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 970

Spis treści
Zamów abonament