Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odszkodowanie przy wywłaszczeniu

18 stycznia 1997 | Prawo | MA

Prosto ze Strasburga

Odszkodowanie przy wywłaszczeniu

Marek Antoni Nowicki

Zbyt sztywny system odszkodowawczy nie gwarantuje równowagi między ochroną prawa własności a wymaganiami ogólnego interesu.

Grecki minister ochrony środowiska i planowania regionalnego oraz robót publicznych postanowił w czerwcu 1986 r. zastosować przepisy ustawy nr 653/ 1977 przy opracowaniu planu ulepszenia odcinków drogi łączącej Saloniki i miasteczko Moudania. Na tej podstawie władze administracyjne dokonały wywłaszczenia Nicolaosa Tsomtsosa i stu innych właścicieli gruntów leżących przy tej drodze. Chodziło o jej poszerzenie. Stwierdzono, iż właściciele skorzystają na tym, co zrekompensuje im poniesione straty. Zainteresowani wystąpili do Sądu Najwyższego o skontrolowanie zgodności z prawem decyzji o wywłaszczeniu, ale wnioski zostały oddalone. W marcu 1991 r. sąd w Salonikach potwierdził prawo właścicieli do odszkodowania. Władze, powołując się na ustawę nr 653/ 1977, odmówiły zapłaty.

W skardze do Europejskiej Komisji Praw...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 970

Spis treści
Zamów abonament