Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ziemia płaska i daleka

18 stycznia 1997 | Plus Minus | MJ

Japoński komiks o historii Polski

Ziemia płaska i daleka

"We wschodniej Europie, za górskim pasmem Karpat rozciągała się żyzna i piękna równina. Ta płaska i daleka ziemia to Polska" -- takimi słowami zaczyna się pierwszy wydany i przetłumaczony w Polsce komiks japoński. "Aż do nieba -- tajemnicza historia Polski" napisana i narysowana przez Riyoko Ikedę to trzytomowa opowieść olosach Rzeczypospolitej na przełomie XVIII i XIX wieku. Jej głównym bohaterem jest książę Józef Poniatowski.

"Ten No Hate Made" -- tak brzmi oryginalny tytuł komiksu wydanego kilka lat temu przez tokijskie wydawnictwo Asahi Shinbunsha. Jego autorka, Riyoko Ikeda specjalizuje się w komiksie historycznym. Szczególnie interesują ją dzieje Europy. Narysowała między innymi kilkutomowy komiks o carycy Katarzynie. Inspiracją do narysowania komiksu o Polsce była wizyta, jaką złożyła w naszym kraju siostra autorki. To ona dostarczyła materiałów niezbędnych do odtworzenia na rysunkach architektury Warszawy z czasów króla Stanisława Augusta. Sama autorka nigdy jednak nie odwiedziła Polski.

Tłumaczem i wydawcą "Aż do nieba" jest Shin Yasuda -- Japończyk, który od 7 lat mieszka w Polsce. Nie ukrywa on, że wydanie komiksu z historią Polski "Made in Japan" to ryzykowne przedsięwzięcie. -- W Japonii na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 970

Spis treści
Zamów abonament