Krew błękitna jak atrament
Wspomnienia Kajetana Morawskiego
Krew błękitna jak atrament
Każdy, kto interesuje się historią Dwudziestolecia, zna tę słynną charakterystykę Marszałka: "Nie było systemu pomajowego. Był tylko najpierw Piłsudski, genialny szlachcic kresowy o intuicji męża stanu i temperamencie rewolucjonisty, wielkopański i rubaszny, równie bliski trywialności, jak i legendy. Piłsudski dla którego Polska była jakimś wielkim Zułowem czy Pikieliszkami, że chodził po niej gderząc i dziwacząc, i kijem sękatym poganiał lub przepędzał ekonomów i parobków. Swą renesansową bujnością i litewskim uporem, szerokością swych koncepcji i małostkową mściwością, swą osobą i legendą przesłonił i przytłoczył cały okres dziejów Polski i wdarł się do życia każdego z nas. Wszyscy, i ci co chcieli, i ci, co nie chcieli, bardziej niż sobą samym byliśmy jego współczesnymi. A potem był Piłsudski stary i chory, a potem walki diadochów. "
Ten cytat pochodzi z jednej z najciekawszych polskich książek wspomnieniowych -- "Tamtego brzegu" Kajetana Morawskiego (1892--1973) , ziemianina i dyplomaty. Wydana w 1960 rw Paryżu, była do dziś praktycznie niedostępna w Polsce. W napisanych wyrafinowanym, pięknym językiem, wspomnieniach i szkicach opowiada Morawski o rodzinie, politykach, dyplomatach i twórcach.
Z ogromnym sentymentem pisze Kajetan Morawski o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta