Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krew błękitna jak atrament

18 stycznia 1997 | Plus Minus | TS

Wspomnienia Kajetana Morawskiego

Krew błękitna jak atrament

Każdy, kto interesuje się historią Dwudziestolecia, zna tę słynną charakterystykę Marszałka: "Nie było systemu pomajowego. Był tylko najpierw Piłsudski, genialny szlachcic kresowy o intuicji męża stanu i temperamencie rewolucjonisty, wielkopański i rubaszny, równie bliski trywialności, jak i legendy. Piłsudski dla którego Polska była jakimś wielkim Zułowem czy Pikieliszkami, że chodził po niej gderząc i dziwacząc, i kijem sękatym poganiał lub przepędzał ekonomów i parobków. Swą renesansową bujnością i litewskim uporem, szerokością swych koncepcji i małostkową mściwością, swą osobą i legendą przesłonił i przytłoczył cały okres dziejów Polski i wdarł się do życia każdego z nas. Wszyscy, i ci co chcieli, i ci, co nie chcieli, bardziej niż sobą samym byliśmy jego współczesnymi. A potem był Piłsudski stary i chory, a potem walki diadochów. "

Ten cytat pochodzi z jednej z najciekawszych polskich książek wspomnieniowych -- "Tamtego brzegu" Kajetana Morawskiego (1892--1973) , ziemianina i dyplomaty. Wydana w 1960 rw Paryżu, była do dziś praktycznie niedostępna w Polsce. W napisanych wyrafinowanym, pięknym językiem, wspomnieniach i szkicach opowiada Morawski o rodzinie, politykach, dyplomatach i twórcach.

Z ogromnym sentymentem pisze Kajetan Morawski o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 970

Spis treści
Zamów abonament