Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utrącenie Osóbki-Morawskiego

18 stycznia 1997 | Plus Minus | JS

Z archiwów PRL

Utrącenie Osóbki-Morawskiego

Wybory do Sejmu w styczniu 1957 r. odbyły się w atmosferze euforii społecznej. Głosujący pozytywnie odpowiedzieli na apel Władysława Gomułki, by głosować bez skreśleń. Umożliwiło to wybór na posłów osób z tzw. miejsc mandatowych, czyli tych kandydatów, których aprobowało Biuro Polityczne KC PZPR. Mało kto zwrócił uwagę na fakt usunięcia z list kandydatów na posłów kilku osób. Jednym ze skreślonych był wówczas, zmarły w ubiegłym tygodniu, Edward Osóbka-Morawski (w latach 1945-- 1947 przewodniczący PKWN, premier Rządu Tymczasowego i Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej) , który jesienią 1956 r. powrócił na krótko do życia politycznego.

Osóbka-Morawski próbował najpierw reaktywować PPS, a gdy to okazało się niemożliwe, zgodził się na przynależność do PZPR, o czym tak informował specjalny komunikat:

". .. W wyniku rozmowy przeprowadzonej ztow. Edwardem Osóbką-Morawskim byłym przewodniczącym CKW PPS -- uwzględniając specyficzne warunki, w wyniku których tow. z własnej woli nie wszedł do szeregów Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz w związku z tym, że zgodnie ze stanowiskiem kierownictwa Partii wobec b. członków PPS tow. Osóbka wyraził obecnie chęć powrotu do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 970

Spis treści
Zamów abonament