Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie egzekucyjne

18 stycznia 1997 | Prawo | ZM

Jak ściągnąć należności z Niemiec

Postępowanie egzekucyjne

Zbigniew Michałowski

Koszty postępowania egzekucyjnego (komornika, sądu, adwokata) ponosi dłużnik. Są one egzekwowane razem z wierzytelnością główną, bez potrzeby uzyskania dodatkowego tytułu (§ 788 ZPO, czyli niemieckiego kodeksu postępowania cywilnego -- Zivilprozeßordnung) . Odnosi się to również do kosztów wcześniejszych nieudanych prób zajęcia mienia, które trzeba jednak odpowiednio udokumentować we wniosku o egzekucję.

Komornik ma prawo żądać od wnioskodawcy, czyli wierzyciela, odpowiedniej zaliczki na poczet kosztów postępowania egzekucyjnego, szczególnie gdy wnioskodawca ma swoją siedzibę poza granicami Niemiec. Sądy włączone w postępowanie egzekucyjne z reguły pobierają swoją opłatę z góry, aadwokat również najpierw wyciąga rękę, zanim cokolwiek zrobi. Bezowocna egzekucja obciąża najpierw wierzyciela, który musi pokryć koszty postępowania. Trzeba więc być przygotowanym na wydatki.

Przy bardziej skomplikowanych postępowaniach egzekucyjnych, gdzie ma się do czynienia z różnymi kosztami, wskazane jest niekiedy uzyskanie decyzji sądu precyzyjnie i jednoznacznie ustalającej te, którymi zostanie obciążony dłużnik. Na decyzjach komornika nie zawsze można polegać, tym bardziej że orzecznictwo sądowe w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 970

Spis treści
Zamów abonament