Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Schizofrenia: przełom w psychiatrii

18 stycznia 1997 | Nauka i Technika | ZW

Schizofrenia: przełom w psychiatrii

Pogląd, że schizofrenia jest chorobą nieuleczalną, w dużej mierze jest już nieaktualny. Przekonywali o tym specjaliści podczas -- zorganizowanej w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie -- konferencji poświęconej nowym standardom leczenia tej choroby. Wyraźny przełom nastąpił na początku lat 90. Do lecznictwa psychiatrycznego wprowadzono nową grupę leków przeciwpsychotycznych, które skuteczniej leczą schizofrenię, a do tego wywołują mniej uciążliwych dla chorych niepożądanych działań.

To bardzo ważne: wielu chorych przerywa leczenie lub samowolnie zmniejsza dawki leków, a potem wraca do szpitala, często po 20, a nawet 30 razy. Lekarze nazywają to "efektem drzwi obrotowych": wkrótce po wyjściu z ośrodka chory do niego powraca. Trudno jednak się temu dziwić: aż 40 proc. pacjentów leczonych klasycznymi neuroleptykami odczuwa tak nieprzyjemne dolegliwości, jak wzmożone napięcie mięśni, spowolnienie, brak współruchów przy chodzeniu, a także drżenie kończyn, maskowatość twarzy, niepokój ruchowy oraz ruchy mimowolne. Właśnie pod ich wpływem chorzy przybierają charakterystyczny wygląd, mylnie odbierany przez otoczenie jako objaw choroby psychicznej. Nawet gdy nie mają już symptomów choroby, są odrzucani przez otoczenie z powodu "niepokojącego" wyglądu.

Powrót...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 970

Spis treści
Zamów abonament