Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Towarzysz Gustaw, obywatel Konrad

18 stycznia 1997 | Plus Minus | WP

Towarzysz Gustaw, obywatel Konrad

Najnowsze dzieje Polski są tylko powtarzającą się na kolejnych etapach parodią Mickiewiczowskich "Dziadów", z karykaturalną i nagłą przemianą towarzysza Gustawa, fanatycznego kochanka ideologii w obywatela Konrada, lub na odwrót, według uproszczonego szablonu, nad którym czuwa źle zamaskowany konformizm i oportunistyczne talenty jednostek.

Czasami zastanawiam się, jak można lubić kraj, który ma tak nudną historię. Ach to następstwo odwilży po okresach minionych, niesłusznych oskarżeń i rehabilitacji, ponieważ patetyczno-podniosła kultura polska rodzi w przyspieszonym tempie dwóch schematycznych bohaterów, z których jeden bywa prostym odwróceniem drugiego. Co prawda, mamy orła i mamy reszkę, ale moneta pozostaje jedna i wciąż ta sama. Jakiś skrupulant, czepiający się szczegółów, mógłby odkryć, że pieniążek pochodzi z owego symbolicznego honorarium...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 970

Spis treści
Zamów abonament