Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wynalazki jak żywe organizmy

18 stycznia 1997 | Nauka i Technika | KF

Wynalazki jak żywe organizmy

Pierwsze konstrukcje przyrządów latających powstawały w taki sposób, w jaki Matka-Natura wynalazła najlepszy kształt ptasiego skrzydła, według kryterium -- dostatecznie lekkie, by dało się nim machać.

Bionicy od lat podglądają przyrodę: wszystko, co fruwa, płynie, świeci własnym światłem, każdy krzak i źdźbło żyta, a nawet genitalia owadów podczas kopulacji. Te ostatnie obserwacje posłużyły im jako model do konstrukcji wytrzymałych na rozciąganie łączników kablowych. Dzisiejsze programy komputerowe krzyżują się i mutują jak żywe organizmy.

-- Przyroda zazwyczaj proponuje rozwiązania zupełnie inne, niż wymyśliłby człowiek i wtedy przeżywamy ów moment "Aha! " -- mówi David Goldberg, informatyk z Uniwersytetu Stanu Illinois.

Algorytm genetyczny (program uczenia maszyny) wynaleziony w Massachusetts, zastosowany w Texas Instruments umożliwił skonstruowanie kostki komputerowej na możliwie najmniejszym płatku krzemu. Także ów wynalazek XX w. zdecydował o konstrukcji turbiny gazowej, która stała się silnikiem samolotu Boeing 777 produkowanym przez General Electric. Silnik zużywa o 1 proc. mniej paliwa od poprzednich. W dzidzinie tak już dojrzałej jak konstruowanie turbin gazowych, taki 1 proc. jest prawdziwym darem niebios.

Algorytmy są wierszami kodu działającymi jak żywe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 970

Spis treści
Zamów abonament