Wynalazki jak żywe organizmy
Wynalazki jak żywe organizmy
Pierwsze konstrukcje przyrządów latających powstawały w taki sposób, w jaki Matka-Natura wynalazła najlepszy kształt ptasiego skrzydła, według kryterium -- dostatecznie lekkie, by dało się nim machać.
Bionicy od lat podglądają przyrodę: wszystko, co fruwa, płynie, świeci własnym światłem, każdy krzak i źdźbło żyta, a nawet genitalia owadów podczas kopulacji. Te ostatnie obserwacje posłużyły im jako model do konstrukcji wytrzymałych na rozciąganie łączników kablowych. Dzisiejsze programy komputerowe krzyżują się i mutują jak żywe organizmy.
-- Przyroda zazwyczaj proponuje rozwiązania zupełnie inne, niż wymyśliłby człowiek i wtedy przeżywamy ów moment "Aha! " -- mówi David Goldberg, informatyk z Uniwersytetu Stanu Illinois.
Algorytm genetyczny (program uczenia maszyny) wynaleziony w Massachusetts, zastosowany w Texas Instruments umożliwił skonstruowanie kostki komputerowej na możliwie najmniejszym płatku krzemu. Także ów wynalazek XX w. zdecydował o konstrukcji turbiny gazowej, która stała się silnikiem samolotu Boeing 777 produkowanym przez General Electric. Silnik zużywa o 1 proc. mniej paliwa od poprzednich. W dzidzinie tak już dojrzałej jak konstruowanie turbin gazowych, taki 1 proc. jest prawdziwym darem niebios.
Algorytmy są wierszami kodu działającymi jak żywe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta