Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polak zaczyna żyć na kredyt

18 stycznia 1997 | Moje Pieniądze | KM

Jak liczyć koszty pożyczki

Polak zaczyna żyć na kredyt

O kredytach stało się ostatnio głośno. A to na skutek tego, że zadłużenie Polaków w roku ubiegłym w stosunku do lat minionych wyraźnie wzrosło. Wniosek z tego taki -- przeciętny obywatel coraz częściej sięga po kredyt z banku. Trzeba więc nauczyć się liczyć jego koszty i szacować szansę na w miarę bezbolesną spłatę. Tym celom ma służyć poniższy tekst.

Do roku 1990, czyli do czasu wprowadzenia fundamentalnej reformy gospodarczej, u której podstaw znalazło się poszanowanie praw ekonomiczych, większość Polaków znała jeden rodzaj kredytu. Udzielały go bez oprocentowania kasy zapomogowo-pożyczkowe w zakładach pracy.

Reforma z 1990 roku kredytowanie takie mocno wyhamowała za pomocą stosownych do inflacji wysokich stóp procentowych. Jednakże z czasem, gdy inflacja zaczęła maleć, równowaga rynkowa, wyrażająca się większą niż popyt podażą towarów, "przyprowadziła" bankowe kredyty do budżetów domowych.

Ostatnie lata to dla społeczeństwa również intensywna nauka matematyki bankowej.

Stopa odsetkom nierówna

Kredyty weszły do gospodarstw domowych, gdy obywatele uświadomili sobie, że bank liczy odsetki wyłącznie od stanu zadłużenia. Tak było zawsze, bo jest to zasada zapisana wprawie bankowym, natomiast nie wszyscy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 970

Spis treści
Zamów abonament