Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Restytucja, czyli przywrócenie stanu sprzed wywłaszczen

18 stycznia 1997 | Prawo | IL

Sądowa wykładnia

Restytucja, czyli przywrócenie stanu sprzed wywłaszczen

W razie sprzedaży nieruchomości zwróconej poprzedniemu właścicielowi lub jego spadkobiercy (następcy prawnemu) przed upływem pięciu lat od jej odzyskania nie płaci się 10-procentowego zryczałtowanego podatku od przychodu z tej transakcji -- zadecydowało siedmiu sędziów Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego w uchwale z 17 grudnia 1996 r. (sygn. FPS 7/ 96) .

Janowi P. i Marii P. zwrócono -- jako spadkobiercom -- nieruchomość odebraną na mocy decyzji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej z lipca 1973 r. poprzedniemu właścicielowi. Decyzja o jej zwrocie z 13 kwietnia 1993 r. wydana została na podstawie art. 69 ust. 1 ustawy z 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami iwywłaszczaniu nieruchomości. Przepis ten stwierdza kategorycznie: "Nieruchomość wywłaszczona lub jej część podlega zwrotowi na rzecz poprzedniego właściciela lub jego następcy prawnego na jego wniosek, jeżeli stała się zbędna na cel określony w decyzji wywłaszczeniowej". Państwo P. w czerwcu 1993 r. notarialnie sprzedali swe udziały w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 970

Spis treści
Zamów abonament