Restytucja, czyli przywrócenie stanu sprzed wywłaszczen
Sądowa wykładnia
Restytucja, czyli przywrócenie stanu sprzed wywłaszczen
W razie sprzedaży nieruchomości zwróconej poprzedniemu właścicielowi lub jego spadkobiercy (następcy prawnemu) przed upływem pięciu lat od jej odzyskania nie płaci się 10-procentowego zryczałtowanego podatku od przychodu z tej transakcji -- zadecydowało siedmiu sędziów Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego w uchwale z 17 grudnia 1996 r. (sygn. FPS 7/ 96) .
Janowi P. i Marii P. zwrócono -- jako spadkobiercom -- nieruchomość odebraną na mocy decyzji Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej z lipca 1973 r. poprzedniemu właścicielowi. Decyzja o jej zwrocie z 13 kwietnia 1993 r. wydana została na podstawie art. 69 ust. 1 ustawy z 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami iwywłaszczaniu nieruchomości. Przepis ten stwierdza kategorycznie: "Nieruchomość wywłaszczona lub jej część podlega zwrotowi na rzecz poprzedniego właściciela lub jego następcy prawnego na jego wniosek, jeżeli stała się zbędna na cel określony w decyzji wywłaszczeniowej". Państwo P. w czerwcu 1993 r. notarialnie sprzedali swe udziały w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta