Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Społeczeństwo przyzwoitych obywateli

18 stycznia 1997 | Plus Minus | BM

Społeczeństwo przyzwoitych obywateli

Bronisław Misztal z Waszyngtonu

W listopadzie złożył wizytę w USA generał Aleksander Lebiedź. Przy tej okazji tak o nim napisała w "The Washington Post" komentatorka wydarzeń dyplomatycznych: "O chropowatej twarzy i z przylizanymi do tyłu włosami, z cynicznym grymasem na silnej szczęce, ma Lebiedź fizjonomię twardego generała raczej aniżeli humanitarnego wizjonera" (23 listopada) . "Sint oculi placidi, verecundi, compositi, non torvi, quod est truculentiae" (Łypanie spode łba jest oznaką prostactwa) -- pisał Erazm z Rotterdamu. Wierzyć takiemu?

Tymczasem gość, jakby świadomy swojej kompletnej niewspółmierności z kulturowymi standardami Ameryki, mówił, że zerwie z Rosji jej imperialną maskę. Czy jest szansa, że ten bokser, przeistoczony w opatrznościowego polityka, zamieni dzisiejszą Rosję -- gdzie prawa dżungli i silna pięść wyznaczają miejsce człowieka w społeczeństwie -- w kraj łagodnie uśmiechających się, pogodnych ludzi? Czy prezydent Constantinescu ma szansę przekształcić Rumunię z kraju o piętnie żebractwa w państwo poważnych, pracujących obywateli? Czy miał szansę prezydent Wałęsa wyrugować rysę cwaniactwa z oblicza życia publicznego w Polsce? Ile czasu i energii, i jakie środki potrzebne są, by stworzyć społeczeństwo przyzwoitych obywateli? Skąd można mieć gwarancję, że imperialna czy cwaniacka...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 970

Spis treści
Zamów abonament