Inwestowanie jest możliwe także podczas przerwy w prowadzeniu firmy
W czasie zawieszenia działalności przedsiębiorca ma prawo nabyć materiały, które wykorzysta do świadczenia usług w późniejszych okresach. Poniesione wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Na podstawie art. 14a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy.
Ponadto przedsiębiorca niezatrudniający pracowników prowadzący działalność gospodarczą przez co najmniej sześć miesięcy może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres do trzech lub do pięciu lat w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (w zależności od wieku i zdrowia dziecka).
W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Jest to zasada, ale ustawodawca rozsądnie przewidział, że pomimo zawieszenia firmy na wielu obszarach przedsiębiorca ma prawa albo obowiązek podejmowania działań wymienionych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Ma więc m.in. prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta