Możliwa tylko częściowa rekonstrukcja dawnych warunków
Ten, kto pracuje na nowych zasadach zaproponowanych w wypowiedzeniu zmieniającym, ma szansę dochodzić przywrócenia jedynie niektórych ze zmienionych podstaw zatrudnienia, jeśli nie jest to niemożliwe lub niecelowe.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 11 lutego 2015 r. (I PK 152/14).
W tej sprawie sąd rejonowy oddalił roszczenie powódki o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach, zasądzając od strony pozwanej odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Powódka była zatrudniona u pracodawcy na stanowisku starszej stewardesy w bazie personelu pokładowego. 27 października 2010 r. wypowiedziano jej warunki pracy i płacy w części dotyczącej miejsca wykonywania pracy, stanowiska i wynagrodzenia. Jako przyczynę wypowiedzenia wskazano likwidację bazy personelu pokładowego, a w konsekwencji ograniczenie zapotrzebowania na pracę pracowników na stanowisku starsza stewardesa. Nowe warunki pracy i płacy polegały na określeniu innego miejsca wykonywania pracy, obniżeniu wynagrodzenia oraz zmianie stanowiska na stewardesa.
W uzasadnieniu wydanego wyroku sąd rejonowy stwierdził, że wypowiadając warunki pracy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta