Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zastępca nie może być incognito

21 maja 2015 | Praca i ZUS | Tomasz Poznański
Tomasz
 Poznański, adwokat
źródło: materiały prasowe
Tomasz
 Poznański, adwokat

Jeśli umowa na zastępstwo nie wskazuje nazwiska osoby zastępowanej, traktuje się ją jako tę zawartą na czas nieokreślony. W razie sporu w sądzie pracodawca będzie na straconej pozycji.

Tomasz Poznański

Przy dłuższej nieobecności w pracy spowodowanej np. urlopem macierzyńskim czy wychowawczym umowa na zastępstwo to najlepszy sposób zapewnienia ciągłości funkcjonowania firmy. Nie wymaga dodatkowych obciążeń, gdyż powrót zastępowanego automatycznie rozwiązuje angaż zawarty z zastępcą.

Żaden sukces

Część pracodawców wykorzystuje jednak ten rodzaj umowy, chcąc uzyskać jeszcze większą elastyczność – w tych angażach nie wskazują nazwisk zastępowanych pracowników. Gdy w firmie jest kilka osób na zastępstwo jednocześnie, szef zyskuje komfort przy wyborze tego, z kim chce się rozstać w pierwszej kolejności.

Przykład

Pani Agata, Karolina i Marta pracują na zastępstwo. W ich umowach nie określono, kogo zastępują. Jednocześnie trzy inne pracownice są na urlopach macierzyńskich. Po powrocie pierwszej zatrudnionej na stałe pracodawca będzie mógł swobodnie wybrać, z którą z kobiet rozwiązać angaż na zastępstwo.

Zysk pracodawców jest w tej sytuacji pozorny. Jeśli pracownik wniesie do sądu pozew o ustalenie rodzaju stosunku pracy łączącego go z pracodawcą, ma duże szanse na uznanie, że jest to umowa na czas nieokreślony....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10146

Wydanie: 10146

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament