Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zielone Świątki wolne od handlu

21 maja 2015 | Praca i ZUS | Anna Abramowska
Łukasz 
Chruściel, radca prawny, partner 
w Kancelarii Raczkowski Paruch, kieruje biurem kancelarii 
w Katowicach
źródło: materiały prasowe
Łukasz 
Chruściel, radca prawny, partner 
w Kancelarii Raczkowski Paruch, kieruje biurem kancelarii 
w Katowicach
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

W najbliższą niedzielę, 24 maja, przypada dzień ustawowo wolny od pracy. Obowiązuje wtedy zakaz jej świadczenia w handlu. Natomiast tam, gdzie praca jest dozwolona, trzeba ją odpowiednio wynagrodzić.

Anna Abramowska

Praca w święto jest dozwolona jedynie w ściśle określonych okolicznościach. Reglamentuje ją art. 15110 kodeksu pracy. Wykonywanie zadań w świąteczne dni dopuszczalne jest w ruchu ciągłym, w pracy zmianowej, przy niezbędnych remontach, w transporcie i komunikacji, w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, w rolnictwie i hodowli, przy pracach koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności oraz w systemie pracy weekendowej.

Jednak zakaz handlu w świąteczny dzień (art. 1519a k.p.) oznacza, że zatrudniony w placówce handlowej nie może wtedy pracować nawet w sytuacjach określonych w art. 15110 k.p. – czyli np. przy pracy zmianowej, w systemie pracy weekendowej ani gdy tę pracę uznaje się za konieczną ze względu na jej użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Za złamanie tego zakazu pracodawcy grożą sankcje od inspektora pracy – może na niego nałożyć mandat karny od 1 tys. do 2 tys. złotych. Jeśli szef działa w warunkach recydywy, czyli już dwa razy był karany za wykroczenia przeciwko prawom pracowniczym w ciągu dwóch lat, kara może być jeszcze dotkliwsza – mandat może sięgnąć nawet 5 tys. zł.

Społecznie użyteczna

Artykuł 15010 pkt 9 k.p. zawiera niesprecyzowane kryterium dozwolonej świątecznej pracy – tę konieczną ze względu na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10146

Wydanie: 10146

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament