Jaka stawka VAT przy sprzedaży soków w lokalu
Serwowanie napojów może być elementem usługi gastronomicznej, odrębną czynnością albo dostawą towaru. W zależności od zaklasyfikowania konkretnego przypadku restaurator stosuje 5- albo 8-proc. VAT.
Prowadzę restaurację nad morzem. Czy w przypadku sprzedaży w lokalu soków owocowych i warzywnych powinienem stosować stawkę 5 proc. czy 8 proc.? – pyta czytelnik.
Sprzedaż soków z owoców i warzyw w lokalach może być z punktu widzenia przepisów o VAT kwalifikowana na jeden z trzech sposobów, tj. jako:
1) dostawa towaru klasyfikowanego w grupowaniu PKWiU o symbolu 10.32 (grupowanie to obejmuje soki z owoców i warzyw),
2) element kompleksowej usługi gastronomicznej (tj. usługi kwalifikowanej zaliczanej do usług restauracji i pozostałych placówek gastronomicznych – PKWiU 56.10.1) lub stołówkowej (PKWiU 56.29.2),
3) jako odrębnie opodatkowana usługa przygotowywania i podawania napojów (PKWiU 56.3).
Tylko w pierwszym przypadku, tj. gdy sprzedaż soków w lokalu jest dostawą towarów, ma zastosowanie stawka VAT w wysokości 5 proc. (na podstawie art. 41 ust. 2a w zw. z poz. 19 załącznika nr 10 do ustawy o VAT). W pozostałych dwóch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta