Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kary umowne zakazane

21 maja 2015 | Praca i ZUS

Gdy ujawniając tajemnice pracodawcy podwładny wyrządził mu szkodę, odpowiada według kodeksu pracy. Do jego umowy o pracę nie wolno wprowadzać klauzuli przewidującej na taką okoliczność karę umowną.

Robert Jasiński

Tak uznał resort pracy w stanowisku przesłanym redakcji 7 kwietnia 2015 r.

Jednym z podstawowych obowiązków pracownika jest przestrzeganie tajemnicy służbowej w przedsiębiorstwie. Mimo to, aby uniknąć ewentualnego wycieku informacji, firmy podpisują z pracownikami dodatkowe klauzule tajności bądź poufności.

Niektóre informacje w firmie są tak cenne, że ich wypływ mógłby spowodować duże straty, zwłaszcza gdyby trafiły do konkurencji bardzo ważne dane gospodarcze.

Top secret

Kodeks pracy nakłada na pracownika wymóg zachowania w tajemnicy informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę. Poza tym etatowiec powinien dbać o dobro zakładu i chronić jego mienie (art. 100 § 2 pkt 4 k.p.). Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 11 września 2014 r. (II PK 49/14) „pracownik jest obowiązany zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę, oraz przestrzegać tajemnicy określonej odrębnymi przepisami. Chodzi m.in. o tajemnicę przedsiębiorstwa zdefiniowaną w art. 11 ust. 4 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Stanowią ją nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10146

Wydanie: 10146

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament