Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

KRUS czeka na zaświadczenia

21 maja 2015 | Praca i ZUS

Rolnik – przedsiębiorca musi opowiedzieć się o dochodach z biznesu do 1 czerwca br. Jeśli się spóźni z ujawnieniem podatku z działalności 
lub przekroczy jego limit, znajdzie się w kręgu ubezpieczonych w ZUS.

Rolnik – biznesmen, który chce kontynuować ubezpieczenia w kasie rolniczej, do 31 maja powinien dostarczyć do KRUS swoje oświadczenie lub zaświadczenie z urzędu skarbowego o zeszłorocznym podatku od dochodów z firmy. W tym roku ostatni dzień ustawowego terminu przypada na niedzielę, dlatego czas na zgłoszenie się do Kasy automatycznie przesuwa się na pierwszy roboczy dzień – czyli poniedziałek 1 czerwca.

Rolnicze przywileje

Co do zasady osoba, która jednocześnie prowadzi pozarolniczą działalność i jest właścicielem gospodarstwa rolnego, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom w ZUS. Powszechne ubezpieczenie ma bowiem pierwszeństwo przed rolniczym.

Jednak ci, którzy najpierw pracowali na roli, a dopiero później zdecydowali się wypróbować swe siły także w biznesie, są w uprzywilejowanej sytuacji. Jeśli podjęli go po co najmniej trzech latach opłacania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10146

Wydanie: 10146

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament