Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Procedura zależy od intencji

21 maja 2015 | Praca i ZUS | Tomasz Sancewicz
źródło: materiały prasowe

Pracodawca zmienia układ zbiorowy pracy i pozbawia pracowników zapisanej w nim premii. Czy wprowadzając w życie gorsze warunki pracy musi wręczyć zatrudnionym wypowiedzenia zmieniające i stosować procedurę zwolnień grupowych?

Aby zmienić obowiązujące w zakładzie warunki zatrudnienia, które wynikają z układu zbiorowego pracy, pracodawca musi zrobić dwie rzeczy. Po pierwsze, musi uzgodnić ze związkami zawodowymi zmiany do układu i wykreślić z niego np. premię roczną. Po drugie, aby nowe – mniej korzystne – warunki zaczęły obowiązywać konkretnych pracowników, musi zmienić ich indywidualne warunki zatrudnienia.

Zmiana układu to początek

W pierwszej kolejności pracodawca może każdemu zatrudnionemu zaproponować podpisanie indywidualnego porozumienia, w którym strony uzgodnią, że następuje zmiana np. zasad wynagradzania wynikająca ze zmiany układu pracy.

Jeżeli pracownik się zgodzi, to nowe, gorsze warunki pracy będą go obowiązywać od daty wskazanej w porozumieniu. Gdy zaś jakichś powodów nie wyrazi zgody na porozumienie, pracodawca może wprowadzić nowe warunki zatrudnienia tylko w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Zaczną one obowiązywać po upływie wypowiedzenia, pod warunkiem że podwładny do połowy tego okresu nie odmówi ich przyjęcia. Jeżeli pracodawca nie złoży zatrudnionemu wypowiedzenia, będzie on nadal korzystał z uprawnień zawartych w starym układzie pracy.

Taką procedurę potwierdza art. 241[13] § 2 kodeksu pracy. Zgodnie z nim postanowienia układu mniej korzystne dla pracowników wprowadza się przez wypowiedzenie dotychczasowych warunków umowy o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10146

Wydanie: 10146

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament