Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Festiwal wyborczych obietnic

21 maja 2015 | Ekonomia
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa

gospodarka | W odpowiedzi na obietnice Andrzeja Dudy w sprawie obniżenia wieku emerytalnego Bronisław Komorowski też zapowiedział możliwość wcześniejszego uzyskiwania świadczeń. Rywale w wyborach nie liczą się z realiami budżetu.

Bronisław Komorowski

Kancelaria Prezydenta opracowała projekt ustawy, który pozwoli przejść na emeryturę po 40 latach pracy. Dokument w najbliższych dniach ma trafić do Sejmu.

Obecnie w Polsce jedynym kryterium uprawniającym do przejścia na emeryturę jest wiek, który stopniowo rośnie dla kobiet i mężczyzn do 67 lat. W przypadku mężczyzn poziom ten ma zostać osiągnięty już za pięć lat. Dla kobiet proces został rozłożony aż do 2040 r. Ustawę podwyższającą wiek emerytalny (wcześniej wynosił 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn) przygotował rząd Donalda Tuska, a prezydent Bronisław Komorowski podpisał ją dwa lata temu.

Zagranie pod wyborców

Najnowszą propozycją Kancelarii Prezydenta jest projekt ustawy wprowadzający dodatkowe kryterium umożliwiające przejście na emeryturę – staż pracy wynoszący 40 lat. Kontrkandydat Bronisława Komorowskiego Andrzej Duda od początku kampanii ostro krytykował zmienione za rządów koalicji PO–PSL prawo. Powrót do poprzedniego wieku emerytalnego uczynił swoim flagowym postulatem.

Prezydent ogłosił przesłanie odpowiedniej ustawy do Sejmu po spotkaniu ze związkowcami, którzy od początku krytykują podwyższenie wieku emerytalnego. Minister w KP Irena Wóycicka podkreśla, że rozwiązanie będzie skierowane przede wszystkim do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10146

Wydanie: 10146

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament