Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Albo data złożenia wniosku, albo ukończenia wieku

21 maja 2015 | Praca i ZUS | Jan Kalicki
Przykład. Pani Barbara w listopadzie 2010 r. ukończyła powszechny wiek emerytalny wynoszący  60 lat. Z wnioskiem o emeryturę wystąpiła jednak dopiero w listopadzie 2014 r., po ukończeniu 63 lat. ZUS ustalił wysokość jej emerytury, uwzględniając wartość średniego dalszego trwania życia właściwego dla wieku 63 lat, wynikającą z tablicy obowiązującej  od 1 kwietnia 2014 r. Wartość ta – 230,2 miesiąca – była znacznie wyższa od wskaźnika średniego dalszego trwania życia dla wieku 63 lat wynikającego z tablicy obowiązującej  w dniu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Wtedy było to tylko 221,7 miesiąca. Przełożyło się to na niższą wysokość przyznanej emerytury.
źródło: Rzeczpospolita
Przykład. Pani Barbara w listopadzie 2010 r. ukończyła powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat. Z wnioskiem o emeryturę wystąpiła jednak dopiero w listopadzie 2014 r., po ukończeniu 63 lat. ZUS ustalił wysokość jej emerytury, uwzględniając wartość średniego dalszego trwania życia właściwego dla wieku 63 lat, wynikającą z tablicy obowiązującej od 1 kwietnia 2014 r. Wartość ta – 230,2 miesiąca – była znacznie wyższa od wskaźnika średniego dalszego trwania życia dla wieku 63 lat wynikającego z tablicy obowiązującej w dniu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Wtedy było to tylko 221,7 miesiąca. Przełożyło się to na niższą wysokość przyznanej emerytury.

Gdy przyszły emeryt będzie się ubiegał o świadczenie po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, do jego naliczenia ZUS przyjmie korzystniejszy dla niego wskaźnik dalszego trwania życia.

Dokonując oceny, którą tablicę średniego dalszego trwania życia należy zastosować do obliczenia emerytury, ZUS kierował się dotychczas datą zgłoszenia wniosku o emeryturę. Ogłoszona w danym roku tablica była więc zawsze właściwa do obliczenia tych emerytur, o których przyznanie wnioski zgłoszono od 1 kwietnia danego roku kalendarzowego do 31 marca następnego roku. Jedynie wtedy, gdy przed 1 kwietnia danego roku wniosek o emeryturę zgłosiła osoba, która wiek emerytalny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10146

Wydanie: 10146

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament