Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powołanie nie blokuje decyzji o odejściu

21 maja 2015 | Praca i ZUS | Marcin Nagórek

Wskutek złożonego przez skarbnika gminy wypowiedzenia jego stosunek pracy rozwiąże się z upływem okresu wymówienia. Nie potrzeba do tego uchwały rady gminy o jego odwołaniu ze stanowiska.

Skarbnik gminy złożył 15 kwietnia br. wypowiedzenie stosunku pracy z powołania z trzymiesięcznym okresem wymówienia. Upoważnił innego pracownika do zastępowania go w czasie nieobecności. Czy rada gminy musi jeszcze formalnie podjąć decyzję o odwołaniu skarbnika zgodnie z kodeksem pracy, skoro sam złożył wypowiedzenie? W jaki sposób rozwiązanie stosunku pracy skarbnika wpływa na moc upoważnienia dla jego zastępcy i kiedy ono przestanie obowiązywać? – pyta czytelnik.

Aby odpowiedzieć na te pytania, trzeba przeanalizować m.in. ustawę z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 594 ze zm.). Zgodnie z jej art. 46 ust. 3, jeżeli czynność prawna może spowodować powstanie zobowiązań pieniężnych, do jej skuteczności potrzebna jest kontrasygnata skarbnika gminy (głównego księgowego budżetu) lub osoby przez niego upoważnionej. Status prawny skarbnika, jako „nosiciela kompetencji" dla osoby upoważnianej, trzeba zaś ocenić zgodnie z kodeksem pracy.

Jak angaż

Jak wynika z art. 69 k.p., jeżeli przepisy oddziału – stosunek pracy na podstawie powołania – nie stanowią inaczej,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10146

Wydanie: 10146

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament