Powinno wystarczyć 30 dni
Towarzystwa często nieterminowo wypłacają odszkodowania. Niektóre nie doliczają odsetek za zwłokę.
regina skibińska
Ubezpieczyciel ma obowiązek wypłacić odszkodowanie z polisy OC w ciągu 30 dni od złożenia zawiadomienia o szkodzie. W pewnych sytuacjach termin ten może zostać wydłużony.
Dzieje się tak, jeśli wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności towarzystwa lub wyliczenia wysokości odszkodowania okazuje się w tym terminie niemożliwe. Wówczas odszkodowanie wypłaca się w ciągu 14 dni od daty wyjaśnienia okoliczności związanych z wypadkiem, ale nie później niż w ciągu 90 dni od złożenia zawiadomienia.
Termin ten może być jeszcze dłuższy, jeśli ustalenie odpowiedzialności ubezpieczyciela lub wysokości odszkodowania zależy od toczącego się postępowania karnego lub cywilnego.
Różne sposoby rozliczeń
Jeżeli towarzystwo nie może wypłacić odszkodowania w terminie 30 dni, powinno zawiadomić o tym poszkodowanego pisemnie, wyjaśnić przyczyny i poinformować, kiedy zajmie ostateczne stanowisko. Ma także obowiązek wypłacić bezsporną część odszkodowania.
Podobnie jest wtedy, gdy ubezpieczyciel uzna, że danej osobie odszkodowanie nie przysługuje, lub gdy zostało ono wyliczone w innej wysokości niż wnioskowana. Wówczas towarzystwo musi o tym poinformować poszkodowanego w terminie 30 dni.
Powinno podać okoliczności i podstawę prawną uzasadniającą całkowitą lub częściową odmowę wypłaty odszkodowania. Jest także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta