Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W 2020 roku będę prezydentem

21 maja 2015 | Kraj | Jacek Nizinkiewicz
Janusz Piechociński widzi PSL na czele koalicji z PO–PiS
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Janusz Piechociński widzi PSL na czele koalicji z PO–PiS

Kaczyński zostanie premierem na jesieni albo nigdy – mówi Janusz Piechociński, wicepremier i szef PSL.

Rz: W ujawnionej przez „Do Rzeczy" rozmowie Elżbiety Bieńkowskiej z Pawłem Wojtunikiem ówczesna wicepremier narzeka na wieloletnie zaniedbania w górnictwie. Mówi, że polityka Niemiec, które oficjalnie naciskały na wycofanie się z energii produkowanej z węgla, uderzyła w polski rynek i nie ma dobrego pomysłu, jak z tego wyjść.

Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki, prezes PSL: Z tym akurat w pełni się zgadzam. Jest gigantyczna sprzeczność interesów między energetyką tworzoną na farmach wiatrowych w Niemczech a polityką energetyczną kraju takiego jak Polska, gdzie dominuje energia z węgla i węgla brunatnego.

Druga sprawa, że w 2012 i 2013 r. byliśmy gotowi do reformy górnictwa. Problem polega na tym, że śląska Platforma i premier z PO nie byli gotowi na bolesny program zmian. W efekcie zmiany te podjęto później, kiedy koniunktura na polski węgiel w Europie w związku z załamaniem się cen surowców energetycznych dramatycznie się pogorszyła.

Donald Tusk wielokrotnie był na Śląsku, powołany został również zespół węglowy. Ale premiera z PO przed wyborami interesował spokój na Śląsku i wiosną zeszłego roku wręcz deklarował związkowcom, co rząd zrobi np. z akcyzą i VAT na węgiel albo z zakazem importu węgla. Sprawa jest bardziej złożona, niż wynika z fragmentu rozmowy premier...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10146

Wydanie: 10146

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament