Prawnikowi-wspólnikowi sąd nie potrąci PIT
Kwoty otrzymywane z tytułu pomocy prawnej świadczonej z urzędu przez radcę prawnego, który wykonuje zawód w ramach spółki komandytowej, są przychodami z działalności gospodarczej.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 22 kwietnia 2015 r. (II FSK 511/13).
Stan faktyczny
Sprawa dotyczyła wykładni przepisów o PIT. Wnioskodawca – radca prawny wyjaśnił, że świadczy w ramach spółki komandytowej usługi polegające na udzielaniu pomocy prawnej z urzędu. Z tego tytułu otrzymuje wynagrodzenie zawierające VAT. Wnioskodawca tłumaczył, że działalność w formie spółki komandytowej jest jedyną prowadzoną przez niego formą wykonywania zawodu. Nie prowadzi samodzielnej działalności gospodarczej w tym zakresie. W związku z pomocą prawną świadczoną z urzędu, sądy, które wypłacają spółce na podstawie wystawionej przez nią faktury VAT należne wynagrodzenie, potrącają podatek dochodowy od osób fizycznych, uważając się w tym zakresie za płatników podatku.
Prawnik zapytał, czy takie postępowanie sądu jest prawidłowe, a więc czy są podstawy, żeby uznać sądy za płatników PIT od przychodów uzyskiwanych przez niego jako wspólnika spółki osobowej tytułem wynagrodzenia za pomoc prawną z urzędu otrzymanego w ramach spółki. Sam uważał, że kwoty otrzymywane z tytułu pomocy prawnej świadczonej z urzędu są przychodem z działalności gospodarczej spółki komandytowej. Fakturę powinna wystawić spółka. Dlatego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta