Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie wszyscy skorzystają na zmianie

21 maja 2015 | Praca i ZUS | Jan Kalicki

Możliwość wyboru niższego wskaźnika dalszego trwania życia przysługuje tylko tym osobom, które nabyły prawo do emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego.

Zmienione zasady stosowania tablic średniego dalszego trwania życia mają zastosowanie wyłącznie do emerytur przysługujących z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Dotyczy to zarówno świadczeń przyznawanych po osiągnięciu tego wieku osobom urodzonym:

- po 31 grudnia 1948 r.,

- przed 1 stycznia 1949 r., obliczanych na nowych zasadach w przypadku kontynuowania ubezpieczeń oraz wystąpienia z wnioskiem po 31 grudnia 2008 r.

Nie to świadczenie

Znowelizowane przepisy nie dotyczą natomiast wszystkich świadczeń przysługujących przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. Nie mogą więc z nich skorzystać osoby ubiegające się o:

- wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej,

- emeryturę częściową,

- emeryturę pomostową,

- nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.

Przykład

Bez straty na świadczeniu

Pani Anna ukończyła powszechny wiek emerytalny 60 lat pod koniec kwietnia 2011 r. Z wnioskiem o przyznanie z tego tytułu emerytury wystąpiła jednak dopiero na początku maja 2015 r., po ukończeniu 64 lat i rozwiązaniu stosunku pracy z końcem kwietnia br. W 1999 r. nie przystąpiła do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10146

Wydanie: 10146

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament