Nie wszyscy skorzystają na zmianie
Możliwość wyboru niższego wskaźnika dalszego trwania życia przysługuje tylko tym osobom, które nabyły prawo do emerytury po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego.
Zmienione zasady stosowania tablic średniego dalszego trwania życia mają zastosowanie wyłącznie do emerytur przysługujących z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego. Dotyczy to zarówno świadczeń przyznawanych po osiągnięciu tego wieku osobom urodzonym:
- po 31 grudnia 1948 r.,
- przed 1 stycznia 1949 r., obliczanych na nowych zasadach w przypadku kontynuowania ubezpieczeń oraz wystąpienia z wnioskiem po 31 grudnia 2008 r.
Nie to świadczenie
Znowelizowane przepisy nie dotyczą natomiast wszystkich świadczeń przysługujących przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. Nie mogą więc z nich skorzystać osoby ubiegające się o:
- wcześniejszą emeryturę na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej,
- emeryturę częściową,
- emeryturę pomostową,
- nauczycielskie świadczenia kompensacyjne.
Przykład
Bez straty na świadczeniu
Pani Anna ukończyła powszechny wiek emerytalny 60 lat pod koniec kwietnia 2011 r. Z wnioskiem o przyznanie z tego tytułu emerytury wystąpiła jednak dopiero na początku maja 2015 r., po ukończeniu 64 lat i rozwiązaniu stosunku pracy z końcem kwietnia br. W 1999 r. nie przystąpiła do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta