Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowe świadectwo pracy zamiast erraty do poprzedniego

21 maja 2015 | Praca i ZUS | Piotr Rola

Potocznie sprostowanie to poprawienie, skorygowanie, dokonanie korekty informacji czy wyretuszowanie błędu. W przypadku świadectw pracy chodzi jednak o wydanie drugiego dokumentu, a nie naniesienie zmian na wcześniejszy.

Gdy pracownik kończy zatrudnienie, pracodawca ma obowiązek niezwłocznie wydać mu świadectwo pracy. Zasadniczo powinno to nastąpić w dniu, w którym dochodzi do rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jeżeli jest to niemożliwe w tym terminie, szef powinien doręczyć pracownikowi ten dokument w ciągu siedmiu dni od ustania zatrudnienia. Gdy świadectwo pracy zawiera błędy, były podwładny ma siedem dni (od jego otrzymania) na złożenie pracodawcy wniosku o sprostowanie (art. 97 § 2[1] k.p.).

Na piśmie

W znaczeniu słownikowym przez sprostowanie rozumie się poprawienie, skorygowanie, dokonanie korekty jakiejś informacji czy sprostowanie błędu. Pod tym pojęciem nie mieści się zatem kwestionowanie przez etatowca rozwiązania stosunku pracy w określonym trybie. Tak uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 4 listopada 2009 r. (I PZP 4/09).

Wniosek o sprostowanie świadectwa powinien mieć formę pisemną. Powinien też wskazywać,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10146

Wydanie: 10146

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament