Inwalidztwo potwierdzone w dwóch dokumentach
Orzeczenie o niepełnosprawności wydane później nie uchyla poprzedniego. Musiałaby o to wnioskować osoba, której ono dotyczy. Skutki należy jednak wywodzić z tego wydanego później.
Od kiedy zaliczyć
Pracownik ma na stałe wydane orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o częściowej niezdolności do pracy, tj. stopień lekki. 6 kwietnia 2015 r. ten sam pracownik dostarczył nam nowe orzeczenie – o umiarkowanym stopniu obowiązującym do 31 grudnia 2017 r. Wydane zostało 9 lutego 2015 r. Według punktu V nowego orzeczenia ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 5 lutego 2015 r. (tj. od złożenia wniosku o ustalenie nowego stopnia). Według punktu IV tego orzeczenia niepełnosprawność istnieje od września 2010 r. Czy pracodawca może zaliczyć pracownika do umiarkowanego stopnia od 5 lutego 2015 r.?
Tak. W tej sytuacji pracownika jako osobę niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym należy zaliczyć od 5 lutego 2015 r., tj. od dnia ustalającego stopień umiarkowany. Zastosowanie ma tu art. 2a ust. 3 ustawy o rehabilitacji. Zgodnie z nim pracownika wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych w okresie do trzech miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli wynika z niego, że w tym okresie ta osoba była niepełnosprawna. W tym przypadku pracodawca nie może się jednak cofnąć aż do trzech miesięcy, ponieważ komisja zaliczyła pracownika do stopnia umiarkowanego dopiero od 5 lutego 2015 r.
Należy pamiętać, że orzeczenie późniejsze nie uchyla poprzedniego, gdyż w myśl kodeksu postępowania administracyjnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta