Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strategia dywidendowa na dobre i złe czasy

21 maja 2015 | Moje pieniądze
Inwestor powinien obserwować indeks WIGDiv
źródło: Rzeczpospolita
Inwestor powinien obserwować indeks WIGDiv

Na dywidendach spółek z WIGdiv zarobimy średnio 4,6 proc. Warto kupić te akcje i trzymać je w portfelu.

kinga żelazek

Inwestorzy, którzy chcą zarobić więcej niż na lokatach i godzą się na ryzyko, mogą postawić na akcje spółek systematycznie dzielących się z akcjonariuszami zyskiem. Stopa dywidendy (czyli relacja dywidendy przypadającej na akcję do kursu akcji) dla firm zaliczanych do indeksu WIGdiv jest ponaddwukrotnie wyższa niż średni zysk z lokat, wynoszący teraz poniżej 2 proc. W przypadku największych spółek z WIG20 średnia stopa dywidendy to 3,3 proc., ale niekiedy przekracza 5 proc. Przykładem są: PZU (6,4 proc.), CEZ (6,3 proc.), Energa (6,1 proc.), Synthos (5,3 proc.) czy Pekao (5,2 proc.).

Trzymaj możliwie długo

Analitycy radzą stworzyć długoterminowy portfel składający się z akcji spółek dywidendowych. To lepsze rozwiązanie niż doraźne kupowanie papierów w czasie wypłaty zysków akcjonariuszom. Trzeba pamiętać, że kurs spółki po odcięciu dywidendy spada, najczęściej o jej wartość. Dlatego gdy kupujemy akcje jakiś czas po ogłoszeniu warunków wypłaty dywidendy, jej wysokość często jest już wliczona w cenę akcji (wyższy kurs).

Jaki moment jest zatem najlepszy na zakup walorów spółek dywidendowych? Zdaniem Marcina Materny, dyrektora działu analiz Millennium Dom Maklerski, obecnie lepiej się sprawdza zakup akcji jakiś czas po odcięciu dywidendy, bo inwestorzy jeszcze nie dyskontują przyszłej wypłaty, a starej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10146

Wydanie: 10146

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament