Kulisy perfidnej manipulacji
Janusz Gajos zagra w Teatrze Narodowym w monodramie „Msza za miasto Arras”. Jego temat jest wciąż aktualny.
– W każdej epoce są jednostki i grupy ludzi, które, wpływając na masy, doprowadzają je do szaleństwa i obłędu, który zbiera potem żniwo w postaci niewinnych ofiar – powiedział „Rzeczpospolitej" Janusz Gajos. – Cały czas w różnych częściach świata dochodzi na tym tle do tragedii. O tym jest mój monodram.
„Msza za miasto Arras" to najważniejsza książka Andrzeja Szczypiorskiego żyjącego w latach 1928–2000. Po raz pierwszy została wydana w 1971 roku. Oparta jest na autentycznych wydarzeniach z historii francuskiego miasta Arras z lat 1458–1461. Opowiada o przeciętnych ludziach, którzy w trzy lata po klęsce zarazy i głodu pod wodzą ortodoksyjnego ojca Alberta wszczęli procesy o urojone herezje, prześladowali Żydów i zniszczyli miasto.
Zaczęło się, jak to często w takich sytuacjach bywa, niewinnie. Gerwazemu Damasceńczykowi padł cenny koń, jeszcze dzień wcześniej tryskający zdrowiem. Właściciel oskarżył Żyda Celusa, z którym miał na pieńku od wielu lat. Przypadkowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta